Kulmule til rekordlisten.

Kulmule på 6.75 kg føjet til rekordlisten som ny art.

Der stod 22 rekorder for saltvandsfisk på rekordlisten for Saltvandsklubben og nu er der føjet en ny rekord til.

Klubbens kasserer Per Hansen har været på en kulmuletur med MS -Bodil fra Thyborøn i juli måned 2020 og han fangede en kulmule på 6,75 kg og da der ikke var nogen kulmuler på rekordlisten fik Per sit navn på listen sammen med den rekord han har for havkat på 7,2 kg.

Per Hansen med sin kulmule på 6.75 kg.

Uden at forklejne Pers fine kulmule er der også her i juli sat ny DK rekord for kulmuler med 13, 4 kg, hvilket er 2 gange Pers 😉

Men husk at rekorder er til for blive slået, så fanger du noget med vægt på ud over det sædvanlige, så få det vejet med et par vidner og et foto og tjek listen for se om det er dig der skal stå på den 🙂

Niels Jensen

Dette indlæg blev udgivet i Ikke-kategoriseret. Bogmærk permalinket.