VIGTIG Information – Aflysninger af ture

Henrik har solgt sine skibe (Amigo og Neptun) til en bornholmer, som skal bruge dem til at sejle turister på Bornholm. Så derfor bliver alle de ture, som var booket med enten Amigo eller Neptun aflyst. Der drejer sig om turene den 12. juni, 28. august, 9. og 22. oktober samt 26. december.

Jeg har ringet rundt til de andre både, men de er ikke ledige. Alle deres weekender er besat.

Lige nu er jeg lidt i vildrede for klubbens fremtid. Hvis der også bliver lavet kvoter næste år og der ikke er turbåde tilbage, kan det blive nødvendig at lukke Saltvandsklubben på sin 70 jubilæums år, for hele klubbens grundlag er væk.

Men lad os nu se hvad fremtiden bringer. Jeg vil indkalde bestyrelsen engang efter sommerferien (sidst i august/først i september) til et møde hvad vi gør.

Mvh Frank

Dette indlæg blev udgivet i Ikke-kategoriseret. Bogmærk permalinket.