Årets sidste tur

Årets sidste tur var med MS-Felix og måske Verners sidste tur med os. Verner har valgt at gå på pension og sat skibet til salg. TAK til Verner for en masse gode ture i gennem mange år og held og lykke med fremtiden.

12 mand var tilmeldt på turen og vi havde en lun dag (13-15 grader) og en jævn vind fra sydvest så vi valde at sejle over på Lolland siden.

Alt var åbent idet kun en fladfisk var tilmeldt Fladfiskepokalen, så det skulle afgøres i mellem os der var med.

Verner havde sørget for børsteorm og jeg havde sørget for sandorme, så der var rigligt med orme til fiskeriet.

Vi havde lidt udfordringer idet det viste sig at strøm og vind gik imod hinanden, så vi stort set ikke drev nogen steder. Det var kun lige da vi lagde op,  at vi fik fisk og det var for det meste små torsk, hvillinger og ulke på de 10-12 meter. Det var først da vi sejlede længere ud på bæltet at der for alvor kom fladfisk ombord.

Størrelsen på fladfiskene har ikke været for store i år. Der er rigtig mange rødspætter på 25-27 cm. Det var dem vi satte ud igen for få år siden, men ikke i år. Vi havde 295 fladfisk med i land.

Der var flere forholdsvis mange nye medlemmer af klubben, med på turen og de gjorde det rigtig godt. Thomas Rasmussen (klubbens nye kasser) fangede den største på 720 g. John Pedersen fik den 2. største på 580 g.

Vinderen af Fladfiskepokalen 2022 blev Thomas Rasmussen med en samlet vægt for 5 fladfisk på 2150 g. Nr. 2 blev John Pedersen med en samlet vægt på 1960 g. Og 3 blev Frank Rasmussen med en vægt på 1890 g.

“Tillykke Thomas”

Turprogrammet for 2023 bliver snart lagt ind på hjemmesiden og det næste bliver vores generalforsamling – onsdag d. 18 januar 2023. Så husk at sætte kryds i jeres kalender.

Mvh Frank

Dette indlæg blev udgivet i Ikke-kategoriseret. Bogmærk permalinket.